HomeArkusze maturalne
Zobacz, czy można poprawić maturę na poziomie rozszerzonym. Komu przysługuje poprawa rozszerzenia? Jakie formalności należy spełnić? Tego dowiesz się w tym wpisie!

Czy można poprawić maturę rozszerzoną?

Decyzja o zdawaniu matury rozszerzonej z danego przedmiotu wiąże się bezpośrednio z tym, jakie są wymagania na konkretnym, wybranym przez ucznia kierunku studiów. Jednak co, jeśli wynik z matury rozszerzonej nie spełnił Twoich oczekiwań i okazał się za niski, by spełnić marzenia o karierze zawodowej i zakwalifikować się na listę studentów? Na szczęście to nie koniec świata. Dobrą wiadomością jest to, że egzamin można poprawić, dając sobie drugą szansę na osiągnięcie lepszego rezultatu. 

Kto może przystąpić do poprawy matury rozszerzonej?

Do poprawy matury rozszerzonej możesz przystąpić, gdy chcesz podnieść swój maturalny wynik. Prawo do poprawy przysługuje:

  • absolwentom, którzy zdali egzamin, ale chcą poprawić wynik z jednego przedmiotu w celu osiągnięcia lepszego rezultatu do rekrutacji na studia;
  • osobom, które przystępowały do matury w poprzednich latach i chciałyby poprawić wynik na podstawie aktualnie obowiązujących zasad.

Warto pamiętać, że poprawa wyniku matury po latach jest możliwa przez okres pięciu lat od roku uzyskania świadectwa maturalnego. Po upływie tego terminu konieczne jest przystąpienie do całego egzaminu maturalnego. Jeśli masz taki zamiar, najlepiej z wyprzedzeniem zapisz się na specjalny kurs przygotowawczy, w ramach którego poznasz aktualne wymogi i obowiązująca podstawę programową. W opanowaniu materiału z przedmiotów ścisłych może Ci pomóc kurs do matury z geografii rozszerzonej, kurs z fizyki rozszerzonej czy kurs z chemii rozszerzonej. W przygotowaniu do egzaminu z przedmiotów humanistycznych wsparciem będą analogiczne kursy z historii czy języka polskiego.

Terminy i formalności – jak zaplanować poprawę egzaminu?

Wielu maturzystów ma problem z odpowiednim planowaniem harmonogramu nauki. Jedno jest pewne: warto zadbać o niego z odpowiednim wyprzedzeniem. Systematyczna, umiejętnie rozplanowana powtórka przed maturą to najlepszy sposób, by ze spokojem podejść do egzaminu i bez stresu przyswoić całą wiedzę. Ile masz czasu na przygotowania? Najczęściej poprawki odbywają się w maju lub sierpniu, w zależności od tego, czy mowa o egzaminie zdawanym w roku ukończenia szkoły średniej, czy w kolejnych latach. 

CKE udostępniła już harmonogram na 2025 rok (będzie on taki sam dla egzaminu w Formule 2023 oraz w Formule 2015). Wynikają następujące terminy poprawek dla zdających (absolwentów wszystkich typów szkół), którzy przystąpili do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej:

  • część pisemna: 19 sierpnia 2025 r. (wtorek), godz. 9:00;
  • część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne): 20 sierpnia 2025 r. (środa). 

Aby poprawić maturę, musisz złożyć deklarację o przystąpieniu do poprawy matury –  formularz deklaracji należy złożyć w szkole, w której pierwotnie przystąpiono do egzaminu. Ważne jest, by wskazać konkretny przedmiot i poziom, którego poprawa dotyczy. Podpowiadamy, że im wcześniej zaczniesz przygotowania, tym lepiej. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie ułożyć odpowiedni harmonogram nauki i skrupulatnie zgłębiać tematy, skorzystaj z profesjonalnego wsparcia. Kurs z matematyki rozszerzonej czy innego przedmiotu, który planujesz zdawać, to dobry sposób na ułatwienie sobie nauki i przyswajanie wiedzy systematycznie, zgodnie z planem uwzględniającym wszystkie zagadnienia podstawy programowej.

Czy poprawa matury rozszerzonej wpływa na wynik podstawowy?

Maturzyści czasem obawiają się, czy zdaną maturę można poprawić, nie zmieniając wyniku z poziomu podstawowego? Okazuje się, że tak – poprawa matury rozszerzonej nie ma wpływu na wyniki egzaminów na poziomie podstawowym. Zatem, jeśli masz zdaną podstawę, Twoje wyniki pozostają ważne i nie musisz ich powtarzać.

Jeśli jednak zdecydujesz się poprawić wynik z rozszerzenia, nowy wynik będzie uwzględniony podczas rekrutacji na studia (zgodnie z wymogami rekrutacyjnymi na dany rok akademicki). Dlatego nie warto ryzykować i lepiej zaangażować wszystkie siły w przygotowania. Pamiętaj też, by uważnie sprawdzić, jakie przedmioty na poziomie rozszerzonym są wymagane na Twoim wymarzonym kierunku studiów. Mając taką wiedzę, możesz z wyprzedzeniem zapisać się np. na kurs z biologii rozszerzonej czy innego niezbędnego w rekrutacji przedmiotu, i jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu.

Jak przygotować się do ponownego podejścia do matury?

Wiesz już, że można podejść do egzaminu ponownie, ale jak poprawić maturę rozszerzoną? Oczywiście najważniejsze jest to, aby właściwie przygotować się do egzaminu. Pominąwszy kwestie formalne związane ze złożeniem wniosku i dopełnieniem innych wymogów, musisz ponownie powtórzyć materiał i uzupełnić braki w wiedzy. Skup się na poniższych obszarach.

  • Analiza poprzednich błędów – przejrzyj odpowiedzi do poprzedniego egzaminu i zidentyfikuj obszary wymagające poprawy. Skup się na zagadnieniach, które sprawiły Ci najwięcej trudności.
  • Stworzenie harmonogramu nauki – systematyczność to podstawa. Podziel materiał na mniejsze sekcje i realizuj je regularnie, poświęcając czas na powtórki.
  • Korzystanie z dodatkowych materiałów – zainwestuj w dobry kurs przygotowujący do matury, np. kurs maturalny z polskiego rozszerzonego, a do tego zaopatrz się w profesjonalnie przygotowujące do egzaminu książki, repetytoria i zbiory zadań dostosowane do poziomu rozszerzonego. Możesz też pobrać darmowe materiały do matury.

Kiedy warto poprawiać wynik z matury rozszerzonej?

Istnieje kilka najpopularniejszych sytuacji, które mogą Cię skłonić do poprawy matury.

  • Chcesz dostać się na wymarzone studia, a aktualny wynik jest niewystarczający? Czasem brak kilku punktów może zadecydować o przyjęciu na wybrany kierunek, więc jeśli nie masz pewności, czy Twój wynik zapewni Ci miejsce, rozważ poprawę.
  • Wiesz, że nie wykorzystałeś w pełni swojego potencjału podczas pierwszego podejścia? Stres, brak przygotowania czy inne czynniki mogły wpłynąć na Twoje wyniki, ale to nie oznacza, że musisz się pogodzić z gorszymi efektami. Jeśli wiesz, że stać Cię na więcej, możesz podejść do egzaminu jeszcze raz.

Zastanawiasz się, czy można poprawić maturę z jednego przedmiotu? Tak, jeśli zależy Ci na lepszym wyniku z konkretnego przedmiotu, możesz przystąpić jedynie do poprawki tego egzaminu. Pamiętaj jednak, że decyzja o poprawie matury rozszerzonej powinna być dobrze przemyślana. 

Poprawa matury rozszerzonej to szansa, z której może skorzystać każdy maturzysta, niezależnie od przyczyn niepowodzenia czy niesatysfakcjonującego wyniku. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak poprawić maturę za rok, nie zwlekaj i już dziś zaplanuj swoje działania z Wielką Powtórką Maturalną i kompleksowym kursem maturalnym z angielskiego rozszerzonego czy innych przedmiotów. Pamiętaj – wytrwałość i wiara w siebie to klucz do sukcesu!

Pobierz wszystkie arkusze

Wyślemy Ci wszystkie arkusze z ubiegłych lat wraz z kartami odpowiedzi.

To może Cię zainteresować

Potrzebujesz pomocy?

Pracujemy od poniedziałku do piątku, od 10:00 do 17:00.
cartmicarrow-right