DO MATURY ZOSTAŁO:

Jak zrozumieć chemię organiczną

Słyszysz lub czytasz słowa: chemia organiczna? Myślisz: o (tutaj wstaw dowolny wykrzyknik, nawet jeżeli miałby być wulgarny). Doskonale Cię rozumiem. Masa zaklęć do nauki na pamięć, pełno różnych kategorii związków, jakieś dziwne mechanizmy. Nic tylko kuć, albo dać sobie z tym spokój. Mnie ten dział też przytłoczył. Masakra. Co tu zrobić? Stając w obliczu wyzwania […]

Słyszysz lub czytasz słowa: chemia organiczna? Myślisz: o (tutaj wstaw dowolny wykrzyknik, nawet jeżeli miałby być wulgarny). Doskonale Cię rozumiem. Masa zaklęć do nauki na pamięć, pełno różnych kategorii związków, jakieś dziwne mechanizmy. Nic tylko kuć, albo dać sobie z tym spokój. Mnie ten dział też przytłoczył. Masakra. Co tu zrobić?


Stając w obliczu wyzwania wpadłem na pomysł zupełnie innej chemii organicznej. Innej od tej, jaką znasz z podręczników i szkoły. Zapewne wiesz, że wodorek węgla, czyli metan (CH4) jest najprostszym związkiem organicznym. Świetnie, tylko co z tego, że poza nim są ich tysiące, a może nawet miliony. Nie interesuje mnie ta statystyka. Otóż wyobraź sobie, że ze wspomnianego związku możesz otrzymać każdy inny, oczywiście organiczny. Narzędziem będą podstawowe odczynniki nieorganiczne. Nic więcej! Wystarczy więc, że poznasz zasadnicze mechanizmy i sprawnie nauczysz poruszać się między reakcjami. Pokażę Ci, jak z metanu zrobić (prawie) wszystko. I tym sposobem poznasz każdą istotną grupę związków organicznych. Nie wiem, czy mi się to uda, to dopiero początek.

Niemniej jednak spróbuję z nadzieją, że uda mi się choć trochę zmienić oblicze tego ciężkiego fragmentu nauki. Oczywiście, wielu rzeczy trzeba nauczyć się na pamięć. Ale rób to dopiero, jak zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi. Krótko zdefiniuję ogólne pojęcie związku organicznego. Musi on zawierać węgiel, który jest czterowartościowy. Jeżeli w całym związku występuje tylko jeden jego atom, nie może być on tlenkiem węgla lub węglikiem, ani kwasem węglowym, cyjanowodorowym, cyjanowym i izocyjanowym oraz piorunowym, ani ich solami. Generalnie nie podaję wzorów, jeżeli je spotkasz to zapewne będą opatrzone nazwami. Związki zawierające przynajmniej dwa atomy węgla połączone bezpośrednio wiązaniem kowalencyjnym są na bank organiczne. Ponadto miej na uwadze, że wspomniane atomy mogą łączyć się wiązaniem pojedynczym, podwójnym albo potrójnym. Bardziej szczegółowo omawiam to tutaj.

Ogarnij maturę 2022!
Zapisz się >>
Cena biletów wzrasta za:

Wielka Powtórka Maturalna
☎️ 798-653-913
Polskie Centrum Kształcenia i Edukacji sp. z o.o.
ul. Gałczyńskiego 39
43-300 Bielsko-Biała
NIP: 9372740028